Barvy Ostravy jsou jinde!

Text jsme převzali z webu OAF , bez jakýchkoliv obsahových úprav.  Nemusí ve všem vyjadřovat většinové názory a postoje naší komunity.

Vadí vám, že velké korporace strkají své pařáty už i do kulturních akcí? Organizátorům akce Dollars of Colours taky. Akce měla poukázat na to, že z původně alternativního festivalu Colours of Ostrava se v průběhu let stala megaakce s velkými sponzory, kteří si kulturou myjí ruce nad zlem, které páchají v tomto regionu.

 

 

 

Ve čtvrtek 20. 7. se tedy Ostrava obarvila poněkud jinak. Ve čtyři odpoledne se lidé sešli na louce u Slezskoostravského hradu. Tam si účastníci akce mohli před průvodem vyrobit pikety, nebo si odpočinout na dekách. Pro všechny bylo připraveno veganské pohoštění v podobě baget, zákusků a spousty dalších věcí. Jídlo a pití bylo za dobrovolný příspěvek a vybrané peníze šly podle volby platících kolektivu Probuď domy, který akci pořádal, a hnutí Obraz, které bojuje za práva zvířat. Na místě proběhly koncerty několika umělců. Zahráli folkový hudebník Páska, 69 Popgejů, Beltza Gorria a Sakkikangas. Poté vyrazil za zvuku samba bandu a DJs asi padesátičlenný průvod směrem do centra. Při cestě se dělaly zastávky na přečtení textů o jednotlivých sponzorech Colours of Ostrava. Zastavovalo se například u ulice Žofinská, kde chce město kvůli rozšiřování stavby objektů okolo obchodního centra Nová Karolina zbourat dům, ve kterém stále bydlí poslední nájemník. Zastavilo se také u samotné Nové Karoliny, kde byly přečteny hned dva texty. Jeden o firmě H&M a druhý o České spořitelně. Průvod došel přes ulici Stodolní na louku u bývalých jatek, kde čekali další lidé a kde se konaly další koncerty. Vystoupili například The Neunikneš, Leto, Smích hyen, nebo Unlikely Japan.

Koncerty u Jatek však akce nekončila. Pro zájemce byla totiž připravena afterparty na utajeném místě. Z dodávky osvětlené blikajícím vánočním řetězem hráli Roots’n’Future, Dynasteel, Jakub Adamec a zazpíval Marius Konvoj. Na místě byl k dispozici také improvizovaný bar s kasičkou na dobrovolné příspěvky. Atmosféra byla po celou dobu velmi příjemná a přátelská, a to i když v jednu chvíli začalo pršet. Lidé tančili až do tří do rána, poté se postupně rozešli. Akce byla poklidná a obešla se naprosto bez přítomnosti policie.

Kreativní protest má i po více než týdnu velké ohlasy. Velká část, převážně ze strany návštěvníků Colours, je sice negativní, ale i to se počítá. Cílem totiž nebylo, jak si mnozí myslí, udělat okamžitý převrat a zničit festival Colours of Ostrava. Cílem bylo rozpoutat diskuzi o problémech, které se festivalu týkají. To se kolektivu Probuď domy dokonale povedlo. A také se povedlo zorganizovat příjemnou akci, ze které lidé odcházeli spokojení.

K nejčastějsím argumentům proti patří například ten, že festival Colours of Ostrava přitáhne do Ostravy spoustu lidí z celé republiky, kteří jinak o tomto městě sotva kdy uslyší a ukazuje jim jeho přívětivou tvář. Co už ale toto prohlášení neobsahuje je fakt, že Ostrava je takto „barevná“ pouze po tři dny v roce, kdy festival trvá. Colours of Ostrava sice ukazuje turistické Vítkovice, dlouho do noci otevřené bary na Stodolní, koncerty velkých kapel a parkování zdarma v Nové Karolině, neukazuje ale neúnosné smogové situace každou zimu, neukazuje rodiny vystěhovávané z domovů kvůli developerským plánům nebo fiktivním prohřeškům a neukazuje ani desítky prázdných a chátrajících domů po celém městě. Je sice hezké, že sem lidé jezdí, na ostravské situaci to ale nic nezmění. Residomo, Agrofert ani Mittal totiž nechtějí, aby lidé věděli o tom, co ve městě zničili. Raději se skrývají za oponu kultury a na lidi to kupodivu zabírá.

Tím, co znovu přivede Ostravu k životu by neměly být peníze velkých korporací, které ve výsledku stejně nikdy neskončí tam, kde by byly opravdu potřeba. Naše města musí oživit aktivita zezdola. Akce organizované přímo obyvateli měst jsou důležité, stejně jako samosprávné komunity a alternativní prostory. Nenechme si kulturu zkazit kapitalisty. Barvy Ostravy jsou jinde!

 

(zdr.OAF)

Comments are closed.