Včerejší demonstrace proti SPD před volebním štábem strany v Hotelu Čechie (video)

Antifašisté/tky reagovali na volební výsledek SPD narychlo zorganizovanou protestní demonstrací před volebním štábem strany v Hotelu Čechie.

Demonstrace proti SPD před štábem strany v Hotelu Čechie.

Julkaissut Alarm Lauantaina 21. lokakuuta 2017

 

Iniciativa NE Rasismu!  zveřejnila toto prohlášení…

Prohlášení ke spontánnímu antifašistickému protestu. Když nacionalisti sedí v parlamentu, je antifašistický odpor nutností.

Proti krajní pravici – v parlamentu i v ulicích

Podobně jako v jiných částech Evropy, i v České Republice sílí krajní pravice. Parlamentní volby jsou úspěchem Okamurovy SPD. Ta politické body získává nejen rasistickým a nacionalistickým štvaním proti imaginárním uprchlíkům a muslimům, ale i budováním iluze, že je alternativou k současné politické reprezentaci. Již dlouhou dobu můžeme pozorovat, že to, co dříve bylo možné pouze na okraji politického spektra se stává normálním. Málokoho už pohoršuje otevřený nacionalismus a rasismus. Volání po uzavírání hranic a vládě pevné ruky slyšíme i od některých liberálů, oportunistů z ANO, nebo sociálních demokratů. Rétorika krajní pravice se dostala do centra pozornosti politického dění. Už dříve se krajní pravice dostala ke slovu v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Nyní se AfD dostala do německého Bundestagu a v Rakousku to vypadá, že Lidovci (ÖVP) vytvoří vládu se Svobodnými (FPÖ), se stranou jíž není cizí ani antisemitismus, ani hajlování. V Česku reálně hrozí, že ve vládě zasedne SPD, nebo stále více se fašizujicí křídlo ODS.

Zdálo by se, že čím nejistější je politická situace, tím více je antifašismus vnímán negativně. Antifašisté a antifašistky jakoby už složili ruce v klín. V tuto chvíli, kdy je situace na nejvyšší míru kritická, je však nutný pravý opak. Antifašismus patří do ulic! Každý jedinec, který se staví proti fašismu a stále vzrůstajicí kontrole si musí uvědomit svoji roli ve společnosti a začít být aktivní ve svém okolí. Make antifascism mainstream again! Vyklizení veřejného prostoru nechává prostor autoritářům, snažícím se přirovnat antifašisty k náckům. Stávající situace by nás měla namísto rezignace přimět k ativitě a organizování se. Historie ukazuje, že může být ještě hůř. A je pouze na nás, aby se tomu tak nestalo.

Pouhý boj proti nacionalismu nestačí. Dnešní neonormalizace má kořeny hluboko ve vývoji socioekonomického systému. Devadesátá léta nás učila, že nemůžeme žít v ničem lepším, než je současnost. Z frustrace lidí z neustálého tlaku, který kapitalismus na jedince vytváří, pak snadno těží ultrapravičáci a populisté.
Proto je nutné nabízet reálné a radikální společenské alternativy, které budou projevem progresivní politiky. Nacionalismus není alternativa k marasmu současnosti. Musíme být schopni nabídnout jiná řešení. Řešení, které bude bez ostnatých drátů, militarizované a vystrašené společnosti. Musíme se aktivně podílet na vytváření světa, který bude pro všechny. Musíme hledat společný zájem, který mají jak migranti a migrantky, tak lidé, kteří neuspěli ve společenské konkurenci a neví, jestli vyjdou s příští výplatou. Musíme vytvořit identity silnější než národ.

Pro nás politika volbami nekončí, ale začíná. Nikdy jsme nepovažovali vhození lístku do urny za vyčerpání možnosti politického projevu, ale za pouze jeden z mnoha politických prostředků. Nyní nastává čas začít uvažovat o alternativách. Parlament, ve kterém sedí nacionalisti vedle nacionalistů nemůže a nebude reprezentovat naše zájmy. Proto vyzýváme všechny, kteří to vidí podobně, aby budovali struktury progresivního hnutí a byli politicky aktivní i mimo volební místnosti.

 

Upravená (oficiální) verze videa…

Proti krajní pravici – v parlamentu i v ulicích

Zveřejňujeme vytuněné video ze sobotního protestu. [With English subtitles!]Prohlášení k akci si můžete přečíst v tomto příspěvku (https://www.facebook.com/nerasismu/posts/1698182300216376).Uvidíme se v ulicích!#fckspd

Julkaissut Iniciativa Ne Rasismu! Maanantaina 23. lokakuuta 2017

 

 

Comments are closed.