„Lidskost“ policie, nebo vyzkoušená strategie?

V současnosti zprávy z tzv. USA plní mnoho „hlavních stran“ většiny medií. Události, které rozpoutala vražda George Floyda, vyvolaly otevřený konflikt mezi velkou částí obyvatel tohoto regionu, s americkou administrativou (včetně všech represivních a mocenských složek), Trump dokonce zvažuje povolání armády. Noc strávená v bunkru Bílého domu ho evidentně vyplašila víc, než je ochotný sám přiznat.

 

 

 

Mezi zprávami korporátních medií o rabování a dalších násilných protestech dost zanikají podstatné informace o vlastní příčině. A to nejen o samotné podstatě protestů(vraždě G. Floyda), ale i fakt, že většinu násilných střetů vyvolávají represivní složky sami. A to svým neadekvátním přístupem k protestům. Rozbité hlavy, tisícovky zatčených, stovky vykonstruovaných obvinění – nám všem tolik dobře známá politika policie a dalších represivních složek.

To všechno nás nevedlo k napsání tohoto textu. Tím motivem byla událost, kterou světová media vykládala jako gesto porozumění ze strany policie. Pořádková jednotka policie ve Faytteville v Severní Dakotě poklekla před demonstrujícími, aby údajně ukázala, že stojí na straně spravedlnosti pro každého. A že je odhodlána naslouchat a jednat s každým s důstojností a respektem. Tak to alespoň prezentují media na základě twitterového účtu Fayttevillské policie. Pro každého, kdo něco ví o strategiích policie při demonstracích, je tato informace více než úsměvná. Kolikrát jsme se i v ostatních regionech setkali s tím, že policie ve snaze snížit napětí mezi demonstranty a omezit tak případné násilné střety, sundavá přilby, snaží se vzbudit dojem smířlivosti a pochopení. I samotný koncept „antikonfliktních“ týmů, je nástrojem pouze k utlumení potencionálních střetů. Samozřejmě se nedá vyloučit a již se to několikrát i stalo, že někteří jednotlivci z řad policie, nebo i celé jednotky odmítnou zasahovat. Nebo se dokonce přidají na stranu demonstrantů. Že by zrovna tohle byl ten případ je dost nepravděpodobné. Zvlášť pokut velitel zásahu rozkazuje..poklekněte!

Naše komunita má jednu z dlouhodobých kampaní zaměřenou na represivní složky a známe i několik případu z regionu Evropy, kdy jednotlivý policisté odmítli otevřeně uposlechnout přímý rozkaz ( a to i v tzv. České republice). Vždy se ale jednalo o jednotlivce a nikdy o žádný koordinovaný postup (aspoň nám není znám). A to i vzhledem k tomu, že by takový postup měl tvrdou trestní dohru a proto je vždy lepší nalézt nějakou „výmluvu“. Dokonce je v našem archivu i omluvný email jednoho takového člověka. Jestli je to jen pokus o provokaci , nebo upřímně míněny vzkaz, zůstane navždy neodpovězenou otázkou. Většina z nás věří v etickou evoluci a ta bezesporu může přinášet případy otevřených i skrytých dezertérů či sabotérů mechanizmů útlaku a represe. Přesto je dobré zůstat „nohama na zemi“.

 

 

 

sc

 

p+l

Comments are closed.