Údajná “anarchistická buňka” před soudem kvůli sabotáži železničních tratí TGV

Členové údajné anarchistické organizace se ocitli před francouzkým soudem obviněni z pokusu o sabotáž části francouzské vysokorychlostní železniční sítě před deseti lety.

Vyšetřovatelé tvrdí, že skupina Tarnac úmyslně umístila ocelové tyče na trojúhelníkových silových kabelech na třech linkách TGV.

 

Osm obviněných, kteří popírají obvinění, tvrdí, že politici manipulovali spolu s policií a právním systémem a vylíčili je jako nebezpečné  anarchisty s teroristickými vazbami.

Od roku 2008 se snažila případ prokuratura vykonstruovat do obrovských rozměrů. Za celých 10 let se jí ale nepodařilo téměř nic, údajně kvůli nedostatku důkazů. Nejzávažnější obvinění, kterým členové skupiny čelili, bylo poškozování veřejného vlastnictví a  obvinění z násilných protestů a odmítnutí poskytnout vzorek DNA.

Obhájci obviněných prohlásili, že politici vyvíjejí tlak na vyšetřovatele, z nichž někteří údajně pronikli  až do samotné skupiny, aby přicházeli s informacemi potvrzujícími, že je skupina spojena s terorismem. Tvrdí, že to byla “politická, policejní a mediální fikce”.

Naproti tomu žalobci se snaží dokázat, že zprávy od agentů v utajení uvnitř skupiny Tarnac naznačovaly, že překročila hranice od myšlenek anarchie až po skutečnou sabotáž.

Skupina, pojmenovaná podle stejnojmenné vesnice v Corrèze, v jihozápadní Francii, kde vznikla, byla tvořena většinou dobře vzdělanými mladými lidmi z komfortního prostředí. Dvanáct z nich založilo venkovskou komunitu, aby žilo jednodušší život. Nejvýraznější postavou komunity je Julien C., vzdělaný intelektuál, pracující jako ředitel divadelního souboru.

Policie.

Francouzské orgány tvrdí, že skupina se vyhýbala spotřebitelství a mobilním telefonům, aby se vyhnula vysledování autoritami, a naznačili, že charismatický Julien C. byl guru skupiny. Toto komické hodnocení mluví samo za sebe.

Skupina Tarnac narazila na titulní strany novin v listopadu 2008, kdy dramatické zpravodajské záznamy ukázaly, stovky policistů sestupujících do malého městečka, aby zajistilo 12 lidí.

Byla to reakce na akci, kdy na třech trasách TGV, jedna na severu Francie, druhá ve středu a třetina v pařížském regionu, muselo být zrušeno na 100 vlaků a  20 000 cestujících uvízlo na nádražích a ve vlacích. Je důležité nezapomenout zmínit, že nedošlo k žádné újmě bezprostřední ujmě na životě či zdraví kohokoliv.

Michèle Alliot-Marie, tehdejší ministr vnitra, tehdy chválil bezpečnostní operaci a řekl, že zatčení byli součástí “ultralevičáckého, anarchisticko-autonomního hnutí spojeného se sabotáží”. Státní zástupce tuto skupinu popsal jako “neviditelnou buňku”, prezentující se “ozbrojeným bojem”.

Obvinění, kterým hrozí  až 10 let ve vězení, tvrdí, že proti nim neexistují žádné důkazy. Očekává se, že proces bude trvat tři týdny.

 

(zdroj: g)

Comments are closed.