Příběhy policejních dezinformátorů: Konstrukce výbušných zařízení (převzato z webu Borodin)

Převzato z webu Borodin . Text jsme převzali bez jakýchkoliv obsahových úprav a zveřejňujeme ho v rámci rubriky – píše se jinde .

Je vcelku známo, že policie má rozsáhlou síť informátorů. Kauza Fénix, ale odkryla také praktiky policejních dezinformátorů. Tedy těch policistů, kteří blábolí nesmysly a vydávají je za pravdivé informace. Potřebuje-li policie nějaké to soudní povolení nebo někoho obvinit, jsou pro ni rozšířené dezinformace snadným způsobem jak toho dosáhnout. Tady je jedna část z tohoto nekonečného příběhu.

 

 

 

 

Jistý Jiří Dreksler z ÚOOZ (ředitel protiextrémistické sekce) pomáhal zajistit odposlechy, které měli posloužit v kauze Fénix. V jednom z dokumentů usilujícího o prodloužení odposlechů Dreksler uvádí:

Aktivistický kemp organizovaný ve dnech 15. – 25. 6. 2012 představoval neveřejnou akci zaměřenou na propagaci metod aktivismu, kdy v rámci jeho konání byl přijat manuál “přímé akce”, jehož součástí je i konstrukce výbušných a zápalných zařízení, jenž byla cvičně v táboře sestavována. Manuál samotný je silně inspirován manuálem přímé akce militantní environmentální organizace Animal liberation front.

Tato dezinformace jistě dobře posloužila k prodloužení odposlechů. Jaká ale byla realita, je možné dopátrat z veřejně přístupných zdrojů. Aktivistický kemp organizovala Asociace Alerta, která na webu zvala k účasti. Nebyla to akce neveřejná, jak tvrdí Dreksler. Na stránkách se také psalo:

Asociace ALERTA zde bude vedle již dříve vydaných publikací prezentovat také novou publikaci s názvem Příručka pro přímou akci. – ZDROJ

Obsah publikace byl zkopírován z webu iniciativy GreenAction, kde se pospupně publikovali jednolivé části. V jedné z nich je upřesněn původ textu:

Příručka pro přímou akci je překladem publikace Direct Action Handbook, která vychází z britského radikálně environmentálního hnutí, jež se kultivovalo posledních dvacet let a získávalo zkušenosti během stovek úspěšných akcí. Příručka pokrývá především metody nenásilného odporu, které sehrály významnou úlohu nejen v britském environmentálním hnutí ale v celé britské historii.

Příručka distribuovaná na Aktivistickém kempu vyšla ve dvou verzích. Ke stažení je zde a zde. V obou verzích by čtenář marně hledal návod na konstrukci výbušných a zápalných zařízení. Nic takového tam totiž není.

Asociace Alertav rozpisu programu uvedla, že v Aktivistickém kempu proběhne i workshop metody pro přímou akci (blokády, okupace atd.). Z následujícího videa je zjevné, že workshop byl o tom, jak připoutat ruce k trubkám během blokády. Žádné cvičné sestavování výbušného zařízení se nekonalo ani konat nemělo. Je to jen výplod fantazie policejních dezinformátorů.

zdr.B

Comments are closed.