Expropriace není krádež, ale odpověď na zásadní otázku (přišlo mejlem)

Text nám byl doručen mailem a zveřejňujeme ho bez jakýchkoliv úprav. Není vyjádřením většinových názorů a postojů naší komunity. A může se s ním dokonce i v zásadních otázkách podstatně rozcházet.  Přesto považujeme za smysluplné  ho zveřejnit, zvláště s ohledem na vedené interní (a částečně i veřejné) diskuze s tématem: “Od dumpsteru po expropriaci”,věnující se tématu získávání zdrojů a jeho uplatňování v praxi, spolupořádané naší komunitou. Text zařazujeme do rubriky texty určené k diskuzi.

http://i.idnes.cz/13/043/cl6/KVI477db3_profimedia_0012961368.jpg?v=3Buďto jsi sráč, který vykořisťuje druhé nebo se musíš takovými nechat vykořisťovat, ať můžeš prostřednictvím získaných peněz uspokojit své potřeby. Taky nemusíš vykořisťovat ani být vykořisťován – tedy můžeš být bez peněz – a žít mizerný život o hladu a v chudobě. To jsou ty “úžasné” možnosti, které nabízí kapitalismus. Ale co když žádnou z těhle sraček nechceš?

Je možné přežít a nestrádat aniž bychom hráli podle kapitalistických pravidel? Částečnou odpověď poskytuje expropriace. Nemusíš čekat na revoluční masové povstání k pocítění radosti důstojného žití. Můžeš si vzít vykořisťováním nahromaděné hodnoty a uspokojit své potřeby bez peněžního zprostředkování. Strážci burožoazního řádu tě jistě nazvou zlodějem, jako by to snad nebyli právě kapitalisté, kdo bohatne okrádáním pracujících a drancováním ekosystémů. Vyvlastnění kapitalistických zdrojů – tedy expropriace – to není krádež. Je to legitimní odpověď vykořisťovaných na praxi vykořisťování. Expropriací si bereme zpět to, co nám patří. Můžeme to dělat individuálně nebo také kolektivně. Třeba tak, jako anarchistická skupina na tomto videu:

 

 


+++

 

zdr.Bo

Comments are closed.