Solidaritu Autonomnímu prostoru Rosa Nera (Kréta) !

rosa_nera_cretaV posledních letech všechny krétské “vlády” prováděly pouze politiku snažící se o eliminaci samosprávných a autonomních prostorů. Ze všech se snažili postupně udělat nákupní centra, nebo jiné komerční objekty. Veškeré lidské potřeby se snažily vměstnat  do roviny spotřebitelů a zákazníků. V důsledku toho je útok, kterému Rosa Nera právě čelí jen pokračováním této praxe.  Oficiálním majitelem budovy Rosa Nera  je Polytechnic School of Chania. Třináct let je místem  kultury, setkávání lidí a prostorem k naplňování jejich kreativity a seberealizace. Mnoho lidí se snažilo a snaží, dát život tomuto prostoru. Vzniklo zde divadlo, knihovna, čítárna, prostor pro prezentace , dětský koutek, keramická dílna, kavárna a mnoho dalšího.

 

Za třináct let zde proběhly stovky všemožných akcí, koncertů, prezentací, diskusí, workshopů…. Všechny akce ale  měly společný neprofitní základ. Odmítající tržní logiku. Nedávno rektor University of Crete, Basilio Digalakis rozhodl, že tento autonomní prostor bude “přestavěn” na hotel. Od příště by se z krásného výhledu z vrchu Kasteli, měli radovat jen ti co mají mají plnou kapsu.

Je bohužel logické, že  se vlády a mocní chtějí zbavit všech míst, kde lidé nacházejí prostor k své vlastní realizaci a sebeorganizaci. Bez zásahu falešných autorit a moci. Je ale taky naprosto logické, že  se tomu budeme bránit všemi možnými prostředky. Vyzýváme tedy proto k akcím solidarity a podpory tohoto prostoru.

Kolektiv Rosa Nera

 

(zdr.SN)

Comments are closed.