Výzva k podpoře ZAD de la Colline

Naše komunita se připojuje k této výzvě a vyjadřuje maximální podporu ve všech rovinách.

 

V tzv. Švýcarsku, několik kilometrů od Lausanne, se nadnárodní cementářská společnost LaFargeHolcim snaží rozšířit využívání vápencového lomu, který spotřebovává a útočí na kopec Mormont. Hrozí, že rozšíření lomu pohltí chráněný les, jeho jedinečnou biologickou rozmanitost, jeho historii a domov mnoha jedinečných životních forem. Této společnosti není cizí takováto agrese. Její zapojení do více než 120 případů útoků na životního prostředí a lidská práva jsou v současné době zdokumentovány ve 34 zemích.

 

Plošina Birette je oblastí vzácné biodiverzity. Hostí atypickou flóru zahrnující několik chráněných druhů, včetně vzácných druhů orchidejí. Má také zásadní archeologický a historický význam. Kromě toho se vytěžený vápenec podílí na kolosálních emisích CO2 produkovaných společností LaFarge Holcim a odvětvím cementu, které je odpovědné za 12 % celosvětových emisí CO2. Holcim Švýcarsko je společnost produkující nejvíce emisí CO2 v tomto teritoriu.

Vzhledem k tomu, že předložené právní prostředky nebyly schopny zaručit ukončení projektu, obyvatelé Zone à Défendre (ZAD) de la Colline se rozhodli ji zablokovat, aby ochránili biologickou rozmanitost, místní zemědělství, kulturní dědictví a obecněji klima proti betonářskému průmyslu. Prostřednictvím své fyzické okupace lokality se staví proti zabírání půdy podnikům, nekontrolovatelnému využívání zdrojů, jejichž transformace a využívání škodí životnímu prostředí, zdraví i lidským právům. Kromě toho se tento ZAD snaží pochopit a bojovat proti sociálně a ekologicky destruktivnímu systému, jehož součástí je těžební projekt společnosti.

 

Pro více informací použijte webové rozhraní ZAD de la Colline (na platformě noblogs) kde naleznete i případný chráněný kontakt.

 

Comments are closed.