EXTREMISMUS Souhrnná situační zpráva 1.čtvrtletí 2019 (MV) – veřejná verze – Projevy extremismu a předsudečné nenávisti – Souhrnná situační zpráva 1. čtvrtletí roku 2019)

Odbor bezpečnostní politiky MV uvolnil před pár dny situační zprávu o extrémismu za I. čtvrtletí 2019. Mějte prosím na mysli, že tato zpráva je pouhým zlomkem faktických informací s kterými disponují represivní složky. Zdánlivá dezorientace a povrchnost týkající se anarchistického hnutí je z velké části pouze předstíraná.
Jako obvykle zveřejňujeme její vybrané nejpodstatnější části. V případě zájmu si můžete stáhnout i celou zprávu. Je uložena na zabezpečeném serveru.

 

 

 

 

 

Přesto –  PŘI STAHOVÁNÍ DBEJTE NA PRAVIDLA BEZPEČNÉ

PRÁCE NA INTERNETU!!!

Celá zpráva ke stažení v PDF ZDE .

1. Informace k vývoji extremistické scény v 1. čtvrtletí roku 2019

1.1. Shrnutí

Za nejvýraznější události prvního čtvrtletí roku 2019 lze považovat soudní líčení s teroristickým podtextem. V rámci trestního řízení s Jaromírem Baldou byl zdokumentován vliv xenofobně se projevujících uskupení a médií, která šíří strach a nenávist. Případ Dominika Kobulnického představuje proces individuální radikalizace. Voják Erik Eštu je zase první souzenou osobou v ČR, která čelí podezření, že se stala tzv. zahraničním bojovníkem. Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura poznamenaly vnitřní spory a konflikt s Aeronetem.

1.2. Pravicoví extremisté

Tradičně protievropské Dělnická strana sociální spravedlnosti (dále jen „DSSS“) a Národní demokracie („dále jen ND“) zahájily skromnou předvolební kampaň do voleb do Evropského parlamentu. Národní demokracie vydala tzv. Nymburskou deklaraci, v níž se velmi kriticky vymezila vůči hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (dále jen „SPD“). Předseda ND Adam B. Bartoš posléze vyzval členy a příznivce SPD, aby podpořili jím vedenou stranu. V minulosti se podobným způsobem Bartoš vymezil i vůči předsedovi DSSS Tomášovi Vandasovi. Tehdy vzniklá animozita mezi oběma subjekty přetrvává do současnosti.

Významněji se tyto mezistranické antipatie podařilo překlenout pouze v Plzni, kde se tamní „vlastenecké síly“ spojily v údajném boji proti kriminalitě cizinců. K aktivitám „za bezpečnost slušných občanů“ se v západočeské metropoli hlásí i někteří radikální fanoušci klubu Viktoria Plzeň. Ti na sebe upozornili ve sledovaném období dvěma incidenty. V prvním případě se několik opilých výtržníků pokusilo napadnout zcela pokojně se chovající příznivce klubu BSG Chemie Leipzig. Poté, co němečtí hráči, členové realizačního týmu i fanoušci projevili ochotu se bránit, dali se plzeňští radikálové na útěk. Poschovávané výtržníky musely ochránit rychle dorazivší hlídky Policie ČR. Incident nicméně posléze západočeští extremisté prezentovali jako vítězství vlasteneckých sil nad německou Antifou. V březnu pak na sebe plzeňští radikálové upozornili házením světlic během utkání se Spartou Praha. Výsledkem je zranění tří diváků. Jeden z příznivců Plzně byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti už druhému odsuzujícímu rozsudku proti jeho osobě za nenávistné projevy a vydávání antisemitských publikací.

Příznivci Dělnické mládeže se v únoru zúčastnili tradiční piety za oběti spojeneckého bombardování Drážďan. Akci tradičně navštěvují neonacisté a jiní extremisté z řady evropských zemí.

Soudní dohru mělo loňské shromáždění DSSS v Dubí. Dvěma mužům, kteří napadli novináře s cílem odebrat mu fotoaparát, soud vyměřil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou tří let, resp. dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na dva a půl roku.
U Obvodního soudu pro Prahu 10 probíhalo líčení se třemi příznivci klubu Sigma Olomouc, kteří čelí obžalobě za napadení muže tmavé barvy pleti v tramvajovém voze. Trojice nově čelí i obvinění z výtržnictví a projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, kdy měli podle policie ve vlaku v Libereckém kraji zpívat písně o Adolfu Hitlerovi. Jeden z nich dále v únoru 2018 v Olomouci fyzicky napadl opakovanými údery směřujícími na hlavu jinou osobu, kterou předtím urážel slovy „černá svině“. V příkazním řízení za to dostal pokutu ve výši 3.000,- Kč.
Brněnští policisté zveřejnili video z loňského incidentu, při kterém byl v centru města surově napaden jedenatřicetiletý muž. Napadený cizinec uvedl, že ho agresoři uráželi kvůli barvě pleti. Brutální čin kriminalisté stále vyšetřují. Písecký státní zástupce podal obžalobu pro podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia na dva muže, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech.

Ústavní soud rozhodl ve věci nakladatelství Guidemedia, které vydalo knihu projevů Adolfa Hitlera. Vyhověl stížnosti trojice mužů, která se na vydání podílela. Soudce zpravodaj uvedl, že Nejvyšší soud nerespektoval zákonné limity řízení o dovolání a bylo tak porušeno právo stěžovatelů na spravedlivý proces.
Americká společnost DreamHost znepřístupnila známý neonacistický web White Media. Stalo se tak na základě spolupráce s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který poskytovatele webhostingu upozornil na nezákonné zpracování osobních údajů. Web vedl dlouhodobě databázi ideologických nepřátel. Objevily se na něm i informace získané nabouráním se do emailů či facebookových účtů některých veřejně známých osob.
Společnost Facebook opět zrušila české pobočce Generace Identity profil pro porušení pravidel komunity.

1.3. Projevy předsudečné nenávisti

Krajský soud v Praze odsoudil Jaromíra Baldu pro teroristický čin a vyhrožování teroristickým činem ke čtyřem letům vězení do věznice ostrahou. Dále mu bylo uloženo ochranné léčení psychiatrické v ambulantní formě. Balda v roce 2017 ve dvou případech pokácel stromy na železniční trať ve středních Čechách s cílem vykolejit vlak. Prostřednictvím letáků, které na místě rozházel, se pak snažil připsat odpovědnost za tyto útoky muslimským imigrantům. Na různých místech v Čechách dále senior šířil letáky s výhrůžnými texty, které měly vyvolat dojem, že je psal imigrant vyznávající extremistickou podobu islámu. Oba teroristické útoky jen shodou náhod neměly fatální následky. Jak státní zástupce, tak i Balda, se proti rozsudku odvolali.

Jedná se o první případ odsouzeného dokonaného teroristického činu v České republice. Během soudního líčení vyšly prokazatelně najevo Baldovy vazby na hnutí SPD. Soudní senát v rozsudku jasně hovoří o manipulaci veřejně vystupujícími osobami, které využívají strachu a důvěřivosti osob, jako je Balda, ve svůj prospěch.

Hnutí SPD se potýkalo s vnitřními neshodami. Nejprve byla rozpuštěna vlivná severomoravská organizace. Poslanec a bývalý předseda této krajské organizace Lubomír Volný obvinil hnutí, že má v řadách neonacisty a rasisty. Společně z dalšími dvěma poslanci byl vyloučen z poslaneckého klubu SPD. Dalším významným momentem byla roztržka hnutí s vlivným webem Aeronet. Toto xenofobní a konspirační médium začalo publikovat texty kritické k jeho vedoucím činovníkům.
Poslanecká sněmovna nevydala ke stíhání poslance SPD Miloslava Roznera za výroky, ve kterých označil tábor v Letech za „neexistující pseudokoncentrák“. Jeho vydání předtím nedoporučil mandátový a imunitní výbor. U Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračovalo líčení s bývalým tajemníkem SPD a asistentem poslance Jaroslava Holíka, který čelí obžalobě pro podezření ze spáchání trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Těch se měl dopustit provoláváním nenávistných výroků v Poslanecké sněmovně.
V případu výhrůžek adresovaných zpěváku Radoslavu Bangovi v souvislosti s jeho protestem při předávání hudebních ocenění Český slavík 2016 padla dvě rozhodnutí. Okresní soud v Ostravě podmíněně zastavil trestní řízení s mužem, který psal na sociálních sítích rasisticky zabarvené výhrůžky. K činu se přiznal a projevil lítost. Hudebníkovi zaplatil 5.000,- Kč a dalších 8.000,- Kč poslal na pomoc obětem trestné činnosti. K odklonu trestního řízení v obdobném případu urážek Bangovi přistoupil i soud v Domažlicích. I zde se autor výroků o „negrovi, co by měl zkusit Cyklon B“ přiznal a uhradil zpěvákovi částku ve výši 15.000,- Kč.
Pro dva trestné činy s nenávistným podtextem byla podána obžaloba na muže, který psal komentáře na adresu prvňáčků z teplické základní školy. Muž pobýval v zahraničí, po výzvě se sám přihlásil na policii. V podobných případech, souvisejících s teplickými dětmi, už byla jedna žena podmíněně odsouzena, v dalším případě státní zástupce trestní stíhání podmíněně zastavil.
Nejvyšší soud vyhověl stížnosti nejvyššího státního zástupce proti rozhodnutí plzeňských soudů v případu ženy, která psala na Facebooku o zapalování autobusů s uprchlíky. Okresní a posléze i krajský soud tyto výroky kvalifikovaly pouze jako přestupkové jednání. Věc začne znovu projednávat okresní soud Plzeň – město.

V souvislosti s teroristickým útokem v novozélandském městě Christchurch Policie ČR informovala veřejnost, že prověřuje, zda některými výroky na sociálních sítích nedošlo ke schvalování tohoto trestného činu.
Ústavní soud řešil stížnost na kontroverzní kampaň Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami. Doslova v usnesení uvedl: „To, že se volební subjekt rozhodne získat hlasy vyvoláváním strachu a působením na nejnižší pudy voličů, je z morálního i společenského hlediska jistě zavrženíhodné, není nicméně v moci soudů, aby toto chování za současné právní úpravy korigovaly.“ Obdobný případ spojený s kampaní subjektu Otevřená radnice Most si od tamního magistrátu vyžádalo státní zastupitelství. V tomto druhém případě policisté nejprve předvolební slogany vyhodnotili jako přestupek.

Obě komory Parlamentu ČR přijaly usnesením právně nezávaznou pracovní definici antisemitismu, kterou už používá Mezinárodní aliance pro připomínku holokaustu.

1.4. Paramilitární a domobranecké skupiny Domobrany nevyvíjely ve sledovaném období významnější aktivity.

1.5. Anarchistické hnutí

Nejvýznamnější událostí uplynulého období bylo vyklizení Autonomního sociální centra Klinika za účasti exekutora. Pražští policisté vytipovali ve spolupráci s městskými částmi rizikové objekty, které by mohly být nově obsazeny, a vyzvali jejich majitele, aby svůj majetek zabezpečili před pokusy o neoprávněné vniknutí. Ve sledovaném období byly organizovány happeningy na podporu Kliniky, ale v Praze prozatím k žádnému dalšímu obsazení nějakého objektu nedošlo.

Pietní připomínka smrti antifašistického skinheada Jana Kučery se uskutečnila v Ostravě. Během této akce došlo k pokusu o napadení jejích účastníků pravicovými extremisty, kteří se vraceli z hokejového utkání. Policistům se ale podařilo konfliktu zabránit.
Anarchisté nadále podporovali Kurdy v Rojavě, připojili se i ke světovým „akčním dnům“ za tento region. Solidární aktivity se dále zaměřily i na vězněné či jinak úřady postihované kolegy v zahraničí a i v tuzemsku. V české anarchistické komunitě je napjatě očekáváno zejména soudní líčení s pěti aktivisty v kauze Fénix II.
Ve sledovaném období byla vyjadřována podpora i francouzskému hnutí žlutých vest. Čeští anarchisté si zejména všímali toho, jakým způsobem se do něj zapojují francouzští levicoví extremisté.
Ve východních Čechách proběhl sjezd Anarchistické federace. Její zástupci se zúčastnili mezinárodního setkání Internacionály anarchistických federací ve Francii.

 

+++

 

Comments are closed.