EXTREMISMUS Souhrnná situační zpráva 3.čtvrtletí 2018 (MV) – veřejná verze – Projevy extremismu a předsudečné nenávisti – Souhrnná situační zpráva 3. čtvrtletí roku 2018)

Odbor bezpečnostní politiky MV uvolnil na konci října situační zprávu o extrémismu za III. čtvrtletí 2018.  Nenechte se uchlácholit zdánlivou ledabylostí a naprostou dezorientací v hodnocení anarchistického hnutí. Několik řádek je pouhým zlomkem faktických informací s kterými disponují. Přesto se ukazuje, že se podařilo eliminovat mnoho kontaminovaných částí anarchistického hnutí.

Jako obvykle zveřejňujeme její vybrané nejpodstatnější části. V případě zájmu si můžete stáhnout i celou zprávu. Je uložena na zabezpečeném serveru.

 

 

 

Přesto PŘI STAHOVÁNÍ DBEJTE NA PRAVIDLA BEZPEČNÉ

PRÁCE NA INTERNETU!!!

Celá zpráva ke stažení v PDF ZDE .
1. Informace k vývoji extremistické scény ve 3. čtvrtletí roku 2018
1.1. Shrnutí
Největší ohlas veřejnosti získalo zveřejnění informací o trestním řízení vedeném proti slovenskému konvertitovi k islámu, který čelí podezření z přípravy teroristického útoku. V rámci sledovaných rasistických a xenofobních subjektů významně rezonoval teroristický útok proti českým vojákům v Afghánistánu. Tyto subjekty se před komunálními volbami pokusily, za podpory kvazi-mediálních projektů, opětovně rozpoutat protiromské nálady. Rigidní radikální komunisté, ani progresivnější anarchisté se nedokázali výrazněji prosadit.
1.2. Tradiční pravicoví extremisté
Radikální militantní aktivisté, kteří se dříve otevřeně hlásili k neonacistickému hnutí, se postupem času začínají opět projevovat. Po snaze obnovit konání White power music koncertů lze sledovat zvýšené aktivity některých rasisticky orientovaných chuligánských bojůvek, či v menší míře i násilnosti a projevování sympatií k neonacistickým myšlenkám.
Neonacistická scéna prošla generační obměnou. Došlo k oslabení dřívějších silných vazeb na tradiční extremistické politické subjekty. Mladší aktivisté se více projevují ve virtuálním prostoru. Zrevidovali svá ideologická východiska, protože se snaží být pro veřejnost přijatelnější a chtějí se vyhýbat postihu ze strany úřadů. Sice se již veřejně nehlásí k dříve oslavovanému hitlerovskému nacismu, ale stále šíří nenávistné myšlenky. V této části extremistického spektra významně narůstá zájem o bojové sporty.
V srpnu došlo v Písku k napadení skupiny cizinců. Jeden byl hospitalizován, tři další utrpěli lehká zranění. V počáteční fázi vyšetřování policie zadržela tři osoby a zahájila trestní stíhání pro podezření z trestných činů výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a ublížení na zdraví.
U Obvodního soudu pro Prahu 10 v září proběhla soudní líčení s fanoušky fotbalového klubu Sigma Olomouc, kteří čelí obžalobě ze tří trestných činů pro údajně rasově motivovaný útok proti muži tmavé barvy pleti. Líčení bylo odročeno na začátek listopadu 2018.
Dělnická strana sociální spravedlnosti (dále jen „DSSS“) a Národní demokracie (dále jen „ND“) se pokoušely před říjnovými volbami získat pozornost protiromskou agitací. DSSS svolala v reakci na interetnický incident na koupališti v Dubí do tohoto města shromáždění. Akce se zúčastnilo cca 100 osob. Celkem bylo v souvislosti se shromážděním policií obviněno 11 osob (neonacistická symbolika, hajlování, napadení novináře se záměrem odebrat mu fotografický materiál, napadení dalších osob). Příznivce DSSS přijel podpořit předseda Ĺudové strany Naše Slovensko a bývalý banskobystrický župan Marian Kotleba. Do snah vyvolat protiromské nepokoje na severu Čech se zapojili i pravicově extremističtí aktivisté, kteří se o totéž pokoušeli již na konci první dekády nového tisíciletí.
Snaha rozdmýchávat interetnické napětí na severu Čech nevedla ve sledovaném období k organizování žádných dalších veřejných protiromských shromáždění. Řada xenofobních subjektů přitom hovořila také o selhávání státu či nečinnosti policie. V této souvislosti je třeba zmínit, že v Ústeckém kraji zahájilo ve sledovaném období činnost několik proškolených policejních specialistů pro práci s národnostními menšinami. Jedna z účastnic konfliktu na koupališti v Dubí byla policií obviněna. Policie stále neukončila prověřování případu. Delegace DSSS se v červenci v německém Guthmannshausenu zúčastnila akce pod názvem Sommerfest 2018, pořádané pravicově extremistickou Narodnědemokratickou stranou Německa (NPD).
Příznivci DSSS a ND se zúčastnili i protestů v saském Chemnitzu, které vyvolala vražda muže, ze které jsou podezřelé dvě osoby z Iráku a Sýrie.
Někteří pravicoví extremisté tradičně protestovali proti konání průvodů LGBT komunity v Praze a v Plzni. Ústavní soud zamítl stížnost Tomáše Kopeckého, který byl odsouzený za žhářský útok na ubytovnu v Aši. Neuvěřil jeho tvrzení, že nechtěl její romské obyvatele usmrtit, ale jen postrašit. Nejvyšší soud odmítl dovolání Petra Borny, který v pozici kandidáta ve volbách do Poslanecké sněmovny za DSSS šířil protiromské letáky. Borna byl odsouzený pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
V červenci zveřejněná výroční zpráva německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungschutz) za rok 2017 se zmiňuje o 12 německých neonacistech z uskupení Combat 18 Deutschland, kteří byli zadrženi poté, co se vraceli z návštěvy střelnice v České republice. Dále se zmiňuje i o českých návštěvnících významného neonacistického hudebního festivalu v durynském Themaru.
1.3. Další projevy nenávisti a nesnášenlivosti
Před komunálními volbami zhrubla rétorika i některých dalších politických uskupení. Začaly se objevovat rozličné zjevné i skryté narážky na Romy, „nepřizpůsobivé“, migranty a muslimy. Některé subjekty začaly uměle vytvářet pocit naléhavého ohrožení a hovořily o nutnosti se okamžitě bránit. Některými xenofobními projevy, zejména v prostředí internetu, se zabývaly orgány činné v trestním řízení. V justiční praxi začaly být využívány trestní příkazy, či podmíněné zastavení státními zástupci. V kauze nenávistných komentářů k fotografii prvňáků teplické základní školy byla trestním příkazem odsouzena žena z Tachova k podmínečnému trestu odnětí svobody na osm měsíců se zkušební dobou 18 měsíců a pokutě ve výši 20.000,- Kč. Stíhání muže z Frýdku-Místku bylo podmíněně zastaveno státním zástupcem. Další muž, který se nenávistně vyjadřoval na adresu teplických dětí, dosud nebyl policií obviněn, protože se nacházel mimo území České republiky.
Třinecká policie obvinila z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod autora nenávistného výroku k fotce novorozeněte, které se narodilo Češce a tureckému Kurdovi.
Prověřován policií a přeřazen k výkonu jiné činnosti byl i strážník pražské městské policie, který pod fotografii muslimských žen na Facebooku napsal komentář „Střílet“.
Bývalý tajemník SPD a asistent poslance Jaroslava Holíka, Jaroslav Staník, byl trestním příkazem odsouzen k podmíněnému trestu a pokutě ve výši 70.000,- Kč za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod a dále z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Staník ale podal odpor, trestní příkaz byl tedy zrušen, a proto proběhne hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1.
V souvislosti s incidentem mezi protiislámsky zaměřenými aktivisty a muslimy v teplickém šanovském parku policie obvinila dvě osoby z první uvedené skupiny. V Teplicích docházelo v minulosti v souvislosti s pobytem arabských turistů s odlišnými kulturními zvyklostmi k provokacím ze strany islamofobních subjektů (např. hlídky neonacistických militantů z Ódinových vojáků, venčení psů, či demonstrativní pojídání vepřového masa). Samotní zástupci arabské komunity nicméně zorganizovali pro lázeňské hosty osvětové aktivity a situace v Teplicích se následně zlepšila. Pardubická policie vyvrátila hoax o útoku cizinců na mladou dívku. Kauza přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí, která vyvolala značný ohlas nejen v rámci extremistické scény, ale i širší veřejnosti, měla dohru. Aktivisté z brněnského hnutí Slušní lidé dostali od Úřadu městské části Brno – střed ve zkráceném řízení pokuty v celkové výši 126.000,- Kč. Členové uskupení nicméně podali proti příkazům odpor.
1.4. Paramilitární a domobranecké skupiny
V souvislosti s domobranami se v některých médiích objevily informace zveličující jejich význam. Tyto novinářské texty kopírují značně přehánějící internetové prezentace samotných domobranců. Ódinovi vojáci a Českoslovenští vojáci v záloze za mír nevyvíjeli ve sledovaném období žádné relevantní aktivity. Národní domobrana se prezentovala pouze na internetu. Zemskou domobranu založilo několik nespokojených členů Národní domobrany. Reálně sdružuje desítky osob. Uspořádala ve sledovaném období několik lokálních cvičení, zejména ve Středočeském kraji, a jedno větší s názvem Podzim 2018. Jednotlivé buňky často tvoří jednotlivci, převážně důchodového a předdůchodového věku. Někteří z nich jsou aktivní jen ve virtuálním prostředí. V čele Zemské domobrany, která je zapsaným spolkem (ZEM DOM z.s.), stojí David Buchtela. Pokles aktivit domobran způsobily osobní animozity, spory o moc či neshody nad dalším směřováním. U některých domobranců se rozšířilo podezření, že jejich motivací k zapojení je, spíše než vlastenectví a obrana vlasti, výdělečná činnost.

1.5. Anarchistické hnutí

Anarchistické kolektivy dlouhodobě čelí faktu, že jejich myšlenky oslovují jen zanedbatelný zlomek společnosti. Snaží se proto hledat inspiraci u zahraničních kolegů, kteří jsou v mobilizaci veřejnosti úspěšnější a jejich portfolio je různorodější. Tyto zkušenosti se snaží, byť nepříliš úspěšně, aplikovat v České republice. V červenci proběhlo v řeckých Aténách setkání Internacionály anarchistických federací, jejímž členem je i česká Anarchistická federace. Čeští aktivisté se zúčastnili i Anarchistického letního kempu v Rakousku. Rakouská akce se pak stala inspirací pro uspořádání obdobného neformálního setkání v západních Čechách.

Nejvyšší státní zastupitelství odmítlo návrh Vrchního státního zastupitelství v Praze na dovolání v případu Fénix. V této kauze byla pětice osob obžalována z několika skutků, z nichž nejvýznamnější spočíval v údajné přípravě teroristického útoku na nákladní vlak. Osvobozující rozsudek Vrchního soudu v Praze se stal pravomocným. Nicméně stále je ještě vedeno další trestní řízení navazující na kauzu Fénix. To bylo v anarchistické scéně velmi pozorně sledováno.

V prostředí internetu se nadále objevovaly nové anarchistické obsahy v češtině, které propagovaly násilné přímé akce, uváděly k nim návody a informovaly o takových provedených akcích v zahraničí.

Ruský anarchista Igor Ševcov se odvolal proti rozhodnutí cizinecké policie o správním vyhoštění, které mu znemožňovalo vstup na území států EU po dobu pěti let. Ševcov v minulosti čelil obžalobě za útok zápalnými lahvemi na dům bývalého ministra obrany Stropnického. Tento skutek mu nebyl prokázán.

V srpnu proběhl Týden solidarity s anarchistickými vězni, který spočíval v organizaci benefičních a jiných podpůrných aktivit.

+++

 

Comments are closed.