Boj o les v Kanaleneilandu

V minulých dnech celý anarchistický svět sledoval s napětím boj obránkyň a obránců Hambašského lesa. Prozatímní zklidnění situace způsobené rozhodnutím soudu není sice konečnou výhrou nad politikou plundrování přírody, ale přineslo bezesporu alespoň čas k nabrání nových sil k dalšímu odporu. Je důležité nezapomínat, že HAMBI a třeba autonomní region ZAD jsou v současnosti jedněmi z nejviditelnějších míst. Trochu v jejich stínu jsou stovky a možná i tisíce dalších konfliktů, kdy se ve jménu honby za ziskem likvidují nenahraditelné lokality a místa. Jedním z takových míst je i les (mokřad) v Kanaleneilandu.

 

 

Pět let zde vznikali alternativní obytné prostory v maximální symbióze s přírodou. V současnosti jim a mladému lesu hrozí likvidace. Nizozemský stát společně s firmou Borghese chce v tomto jednom z mála „zelených“ míst v této lokalitě vykácet les a postavit jakési distribuční centrum a další dopravní infrastrukturu. Jak říkají sami obyvatelé a obyvatelky tohoto ostrůvku autonomie, místo se stalo prostorem života a sdílení s lidmi a přírodou, mimo nesmyslný konzumní kolotoč. Ve městě, kde je seznam čekání na drahé “sociální bydlení” nekonečný, jsme se rozhodli budovat vlastní domy a pracovat udržitelným a soběstačným způsobem. Zatímco tzv. Nizozemsko se prezentuje jako “zelená země”, zeleň ve městě stále mizí. Nejsme jediní, koho se snaží vyhnat z bažiny. I ptáci, králíci, netopýři, včely a mnohá další zvířata jsou ohroženi ztrátou svého domova.

Sice ještě existuje možnost, že dojde k zastavení evikce a následné likvidace mokřadu a lesa na základě soudního rozhodnutí. Na to ale nelze spoléhat. Obyvatelé této lokality mají jasno.

Nebudou mlčet!

Neopustí svůj domov!

Budou bojovat!

 

 

 

Comments are closed.