Blokování anarchistických webů v regionu tzv. Běloruska pokračuje

Naše kamarádky a kamarádi v tzv. Bělorusku čelí otevřené formě cenzury ze strany státu. I v česky mluvícím regionu známe “neoficiální” blokování vybraných webů, zvláště ve chvílích, kdy mohou sloužit jako zdroj aktuálních informací v průběhu akcí a aktivit, které považují represivní složky za “nebezpečné”. Je to ovšem většinou dočasná věc, která nemá žádnou oporu v té jejich “zákonnosti”. Text jsme převzali z webu pramen.io.

Před více než rokem byla  webová stránka a skupina na serveru vk.com (nejpopulárnější stránka sociálních médií v zemích bývalého Sovětského svazu) zablokována rozhodnutím soudu. Záminkou byly údajné extrémistické informace na zmiňovaných internetových stránkách.  Před několika týdny přišlo nové kolo útoků z ministerstva informací. Nová skupina vytvořená po blokování byla znovu zablokována. V tuto chvíli měla kolem 1450 účastníků. Z tohoto důvodu byla založena nová – a lze předpokládat, že bude brzy zablokována i  ona.

 

 

 

Několik účtů uživatelů, kteří spustili skupinu, bylo rovněž zablokováno na území Běloruska. Kromě toho běloruská vláda přidala na “černé listiny” zrcadla webových stránek v ostatních sociálních sítích – Tumblr, WordPress, Livejournal a Diaspora.

A i když pro běloruskou vládu není možné blokovat Facebook, Diasporu a Twitter kvůli některým technickým rozhodnutím těchto sociálních sítí, další sítě a naše zrcadlo na WordPress.com již nejsou k dispozici na území běloruského státu: upozornění se zobrazí ve vašem prohlížeči.

 

“Tento materiál je blokován na území Běloruska podle rozhodnutí ministerstva informací Běloruské republiky”

 

Za zmínku stojí, že minulý rok Ministerstvo informací zablokovalo několik velkých liberálních a opozičních zpravodajských stránek se stovkami tisíc denních návštěvníků. Kromě toho na konci roku 2016 běloruská vláda úspěšně provedla blokování sítě torů, což vedlo k 50% poklesu uživatelů služeb.

Bělorusko dosud nedosáhlo úrovně Číny v cenzuře internetu. Stále existují opoziční webové stránky, které běží on-line, nicméně trend směřuje jednoznačně směrem k celkové internetové cenzuře. To dokazuje i nový zákon o masových médiích, který by měl být schválen v dubnu, čímž se ještě více ztíží  možnosti pro provozování nevládních médií. Jedním z požadavků tohoto nového zákona je povinnost identifikovat každého uživatele, který zveřejní jakýkoliv komentář.

Co se týče našeho anarchistických webů – i když jsou weby blokovány a přístupny pouze přes prohlížeč Tor a VPN,  uživatelská základna stále roste. Nyní mají weby průměrně 110 jedinečných uživatelů denně. Stránky v sociálních sítích (Facebook, Twitter, Telegram, Diaspora) umožňují i ostatním lidem sledovat činnost anarchistického hnutí.

Kamarádi a kamarádky z regionu tzv. Běloruska vzkazují.

Pokračujeme v boji a doufáme, že i vy!

 

Comments are closed.