Obsazení domu v Hybernské ulici

Včera uspořádal kolektiv ” Obsaď a Žij” akci spojenou s obsazením domu na rohu pražských ulic Hybernská a Senovážná. Majitelem jednoho objektu je stát, druhý vlastní magistrát. Policie squattery opakovaně vyzvala, aby místo opustili, na což nereagovali. Kolem půlnoci policisté po několika hodinách zasáhli, 27 squatterů vyvedli a převezli na služebnu. Zhruba deset až patnáct jich ale zůstalo na střeše, kde je policie nechala (podle policejního mluvčího) do dopoledních hodin. Squaterům, ale asi narostla křídla. Tak když se rozednilo, policisté smutně koukali na prázdnou střechu. Klepeta sklapla naprázdno.

Pár obrázků z akce: (další naleznete ve fotogalerii: Obsaď a žij Hybernská /A2larm)

 

Zde je jejich prohlášení kolektivu “Obsaď a Žij”:
Místo řádného úvodu k tomuhle prohlášení, nám dovolte prezentovat krátký kvíz. V případě, že odpovíte špatně nenastane konec reality, tak jak ji známe, ovšem v případě opačném v to snad můžeme doufat. Že nehrajete? Bojíte se? My se nebojíme, jsme připraveni a hrajem.

Otázka první: Kolik lidí v České republice je podle statistiky Ministerstva práce ohroženo ztrátou bydlení?
a) žádní
b) 250
c) zhruba jeden milion

Otázka druhá: Co stát udělal proto, aby zajistil svým občanům základní lidské právo na bydlení?
a) schválil zákon o sociálním bydlení
b) nic

Otázka třetí: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) své domy..
a) nechává chátrat nebo je privatizuje do soukromých rukou bez ohledu na to, jak budou použity
b) využívá jako sociální bydlení pro ty, kterým jejich pomalu rostoucí mzda nevystačí na rychle rostoucí nájemné

Otázka čtvrtá: Objekt, ve kterém jsme se dneska sešli, patří ÚZSVM a…
a) několik let chátrá a nemá žádný účel
b) nabízí útočiště lidem, kteří ho potřebují

A nakonec něco pro přemýšlivé: Jsme opravdu my ti nepřizpůsobiví ve chvíli, kdy stát přehlíží krizi v bydlení a sám se přizpůsobuje jen těm, kteří si to mohou dovolit? A jestli se o nás stát nechce starat, proč nás nenechá, abychom se o sebe postarali navzájem?
Iniciativa vycházející zdola je zjevně nepohodlná, jak můžeme vidět na příkladu žižkovské Kliniky, kdy stát hledá další a další zástupné důvody k jejímu uzavření. Dům, který jsme obsadili, je přitom jen jedním z mnoha příkladů toho, že náměstek Drmola ze Správy železniční dopravní cesty lže, když tvrdí, že stát v Praze nemá jiný objekt, kam by mohl umístit své kanceláře.
Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny. Squatujeme, aby se v džungli civilizace dalo nejen přežívat, ale i důstojně žit.
(odpovědi na otázky z kvízu naleznete v případě zájmu téměř kdekoli)

Kolektiv Obsaď a žij!

 

Comments are closed.