Happening STOP IDET (30.5. / Brno) – převzato

Převzato a upraveno.

Naše komunita vychází z anarchistických základů a staví se značně skepticky k aktivitám v rámci tzv. občanské společnosti. Přesto považujeme za vysoce smysluplné všechny formy sebeorganizování a angažovanosti v celé šíří politických, ekonomických, environmentálních a etických témat. I proto nám tato akce přijde více než sympatická a zapadající do úhlu našeho vidění světa.

30. května od 16:00 na náměstí Svobody v Brně proběhne Happening STOP IDET.

 

Prohlášení pořádajícího kolektivu:

Na Brněnském výstavišti proběhne ve dnech od 31. května do 2. června 2017 další zbrojařský veletrh IDET. Ten je místem, kde se domlouvají obchody se zbraněmi, které pak míří do celého světa. Jen v roce 2015 byl z ČR vyvezen vojenský materiál za celkem 15 miliard korun, z toho šlo 53% do nesvobodných zemí. Zbraně konflikty prodlužují a v rukou diktátorů vedou k vyšší represi. Veletrhu IDET se tradičně účastní delegace ze zemí, které jsou z pohledu lidských práv značně problematické. V roce 2015 se účastnily například delegace Saúdské Arábie, Egypta nebo Íránu.

Od konce roku 2016 je Statutární město Brno 100% vlastníkem společnosti Veletrhy Brno (BVV), která je pořadatelem veletrhu IDET. Město Brno by se mělo zasazovat o odpovědnou zahraniční politiku ČR. Požadujeme zrušení veletrhu IDET, na němž jsou domlouvány obchody se zbraněmi do oblastí autoritářských režimů nebo ozbrojených konfliktů, což je v rozporu se závazky ČR. Jsme přesvědčeni, že válka začíná tady.

Dřív než začne zbrojařský veletrh chceme s veřejností sdílet příběhy konkrétních lidí, jejichž práva jsou porušována v zemích, kam míří zbraně z České republiky. Chceme upozornit na to, že náš stát je spoluzodpovědný za utrpení konkrétních lidí v zemích, jako jsou Egypt, Saúdská Arábie, Jemen, Ázerbájdžán a další.

Součástí akce bude rozdávání jídla všem od iniciativy Food not Bombs Brno.

 

Pro více informací FB událost či web.

 

(zdr.f)

Comments are closed.