Bezpeněžní zóna v Plzni (18.2. / Plzeň)

Plzeňský kolektiv FNB  pořádá 18.2. v Kafe? Panoptikum (Kardinála Berana 14, 301 00 Plzeň) “Bezpeněžní zónu”.

 

 

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje.
————————————————————————————-
Jak funguje bezpeněžní zóna?

Co vzít s sebou?

BZ funguje na základě motta:
„dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“.
Jestli se chystáte na BZ přijít, tak projděte svojí domácnost, vytipujte a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat.

Takže prosíme snažte se netahat s sebou hračky z kindervajček, vytahaná a vyšíslá trika, šálu ála lesklá růžová liška atp…

Když to samé udělají i ostatní, sejde se nám tu spousta užitečných věcí, když ne tak se budeme pohybovat v hromadách tretek.

Jak to probíhá?

Přijďte na místo, rozhlédněte se po okolí, najděte nějaký volný plac a tam dejte své věci. Pak už jen choďte a koukejte co přinesli ostatní a berte to, co se Vám hodí 😉 .

Můžu na místě nechat své věci, když chci odejít dřív, aby si je lidé rozebrali ?

No zakázat to nemůžeme a ani nechceme. Přesto jako organizátoři prosíme, vezměte ideálně při odchodu své věci zpět – ono není to pak příjemný po akci řešit kam to všechno co zbylo dáme, uklízet to a přepravovat to jinam…
Za nás jsme akorát schopni rozdat vhodné oblečení a hygienické pomůcky lidem na ulici, takže to zanechat můžete. Případně zanechte nějaký opravdu hodnotný věci.

Co když chci něco za něco?

Tak neodpovídá to úplně ideálům BZ (viz níže), ale ta možnost tu je. Věc, kterou máte pouze na výměnu pořádně označte nějakým štítkem/cedulkou, ať si pak nikdo nemyslí, že je to normálně dostupná věc v BZ (viz výše).

Ideály BZ, aneb proč se to dělá:

Bezpeněžní zóna vznikla jako projekt,který se snaží experimentovat s možností sdílení hmotných statků mezi lidmi. Sdílením myslíme získávání věcí (z majetku zúčastněných lidí) bez obchodního jednání, tudíž nikoliv věc za peníze, ani ideálně věc za věc. Obchod a obchodní myšlení je všude kolem nás, tak proč si nezkusit od něj trochu odpočinout a společně zkoumat jestli se statky nedají přerozdělovat i jinak.

Bezpeněžní zóny v Čechách začali jako první organizovat lidé z okruhu anarchistického hnutí, protože jsou jim myšlenky BZ sympatické a snaží se je implementovat do světa, ve kterém žijí. V Plzni BZ pořádá místní kolektiv Food not Bombs (Jídlo místo Zbraní).

FNB Plzeň

FB událost

 

Comments are closed.