Vzpomínka na Honzu Kučeru

Převzato z AFED:

Příbram

Zpráva o letošním připomenutí vraždy příbramského antifašisty.

Jak jsme již připomněli ZDE, uplynulo již osm let od vraždy antifašistického skinheada Jana Kučery, který 20. ledna 2008 zemřel na následky bodných zranění, která utrpěl v jedné z příbramských hospod při konfliktu s vyznavačem nacismu Jiřím Fousem.

Stejně jako v minulých letech, i letos si antifašisté a antifašistky připomněli toto smutné výročí a uctili Honzovu památku. S odstupem času již vzpomínkových akcí není tolik, ale slib „Nezapomeneme, neodpustíme!“, který jsme si dali na Honzově pohřbu, každý rok právě v tuto dobu nadále naplňujeme.

Antifašistické a anarchistické skupiny připomněly Honzu a událost, která skončila jeho smrtí, na svých webech a facebookových profilech, ale vzpomínka se přenesla i do ulic.

V sobotu 16. ledna proběhla pietní akce za Honzu Kučeru v režii místní skupiny Severočeské anarchistické federace (SAF) v centru Teplic. Její účastníci se vydali za skandování antifašistických hesel na spontánní pochod městem, jehož cílem bylo Benešovo náměstí, kde u fontány instalovali Honzovu fotografii s transparentem. Po zapálení svíček zazněl projev následovaný minutou ticha. Projev vedle připomenutí toho, co se v Příbrami tehdy stalo, reflektoval i současný stav společnosti, který nahrává násilníkům, jako byl Fous: „Poslední dobou však musíme čelit nové hrozbě – postupující netoleranci, rasismu a postupné fašizaci většinové společnosti.“ Poté následoval přesun do klubu Rajče, kde proběhla druhá část vzpomínkové akce, a to promítání filmu 161 > 88, jenž mapuje vývoj a historii novodobého českého antifašistického hnutí.

V Hradci Králové v úterý 19. ledna připomněla Honzu místní skupina Anarchistické federace, a to před plánovanou projekcí filmu Confessions of an Undercover Cop formou krátké prezentace, po níž přítomní uctili jeho památku poslechem písně Antifacist Oi! od kapely Muerti.

Košická skupina Food Not Bombs vyvěsila na jednom z tamních mostů transparent připomínající Honzu. Na svém facebookovém profilu Honzovu vraždu okomentovali: „Kolektív Food Not Bombs vychádza zo silno antifašistických a antimilitantných koreňov, preto tento čin so zhnusením odsudzujeme.“

Dne 23. ledna 2016 se sešla skupina anarchistů a antifašistů z okolí Příbrami, aby uctili památku zesnulého Jana Kučery, který byl obětí neonacisty Jiřího Fouse. Nad dálnicí v hlavním směru z Příbrami do Prahy byly vyvěšeny transparenty připomínající lidem tragickou událost. Poté proběhla návštěva příbramského hřbitova, kde bylo nad Honzovým hrobem symbolicky zapáleno několik svíček.

Liberecký pivní bar Azyl oznámil konání březnového nohejbalového turnaje spojeného s koncertem, jehož záměrem bude mimo jiné uctít památku všech obětí (neo)nacistů, speciálně pak Honzy Kučery.

Comments are closed.