Blokáda fašistického pochodu

Převzato z AFED:

blokáda

Zpráva o blokádě fašistů, kteří pochodovali 12. prosince Prahou.

Na sobotu 12. prosince svolala organizace známého fašisty Adama B. Bartoše spolu s dalšími xenofobními skupinami demonstraci na Václavské náměstí, odkud pak pochodovaly směrem na Pražský hrad. Velký comeback tady zaznamenala při svém vystoupení i bývalá fašistická ikona Miroslav Sládek.

Na tuto akci zareagovala platforma Zleva proti xenofobii, která vyzvala k protestu proti nenávisti. V dolní části náměstí se tedy narychlo sešlo několik desítek aktivistů a aktivistek, z nichž se jedenáct rozhodlo pro blokádu fašistického pochodu v místě vyústění Panské ulice. Zde si posedali na vozovku, zaklesli se do sebe rukama a skandovali hesla jako „Naší zbraní je solidarita“, „No pasaran“ či „Náckové táhněte, uprchlíci vítejte“. Vtipně reagovali na provokaci z jednoho z prezidentských fanoušků přijetím hesla „Domů si je vezmeme“. Pár zemanovců v okolí se jejich směrem projevovalo zejména vulgaritami. Tisícihlavý dav fašistů musel zatím čekat v ulici, což si krátil křičením hesel „Ať žije Zeman“, obligátním fašistickým „Nic než národ“, „Čechy Čechům“ a „Pusťte nás na ně“ (oblíbené heslo od pokusu o pogrom v Janově v roce 2007).

Policie blokádníky vyzvala k opuštění prostoru pod pohrůžkou, že se dopustí správního deliktu neuposlechnutí výzvy a bude proti nim násilně zakročeno. Svědomí neustupovat fašismu však bylo silnější než policejní rozkazy, aktivisté a aktivistky setrvali, dokonce se několik dalších přidalo. Po chvíli se tedy do čištění místa pochodujícím xenofobům a neonacistům pustili nastoupení policejní těžkooděnci. Od fašistů za to sklidili nadšené skandování „Děkujem“. Zatímco blokádníci a blokádnice byli zadrženi, zbytek přítomných protidemonstrantů dával procházejícím fašistům najevo, že každý z nich není tak nadšený jako Miloš Zeman.

Comments are closed.