Bezpěněžní zóny

Převzato z AFED:

leták

Projekty nakládání s „nepotřebnými“ věcmi, při nichž zcela absentují peníze, se ujímají na mnoha místech.

V sobotu 12. prosince proběhla v plzeňské družstevní kavárně další bezpeněžní zóna pořádaná místním kolektivem Food not Bombs. Vedle vydávání jídla lidem bez domova jde o další pravidelnou aktivitu této skupiny.

Již od druhé hodiny odpolední se začaly stoly kavárny plnit věcmi od domácí zeleniny, přes oblečení, knihy, šperky až po takřka nepotřebné titěrnosti. Během odpoledne se tu vystřídaly desítky lidí, kteří se mohli radovat z nově nabytých věcí, stejně jako z toho, že sami něco přinesli. Akce byla i příležitostí setkat se, popovídat si se známými i neznámými lidmi, což ještě zpříjemňovala nabídka občerstvení, jak jinak než zdarma, zvuky didgeridoo či vystoupení písničkáře Johnyho Ostroluckého.

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Funguje na principu „dej, co nepotřebuješ, a vezmi si, co se ti hodí“. Myšlenka pořádání bezpeněžních zón vznikla v anarchistickém prostředí jako projekt, který se snaží experimentovat s možností sdílení hmotných statků mezi lidmi.

Podobné akce se konají na různých místech, například v Košicích se opakovaně koval Free bazar založený na stejném principu. V rámci pražského sociálního autonomního centra zase pořádá akce na „přebrání“ věcí, které jejich majitelé již nepotřebují, kolektiv Zdrojovna. Freeshop Zdrojovny je na Klinice otevřený každý čtvrtek, nadto tato skupina pořádá různé workshopy. Nově ve freeshopu zřídila „semínkovnu“, kam mohou lidé nosit a zároveň si odtud brát semínka k pěstování zeleniny a květin. Mezi zajímavé akce Zdrojovny se bezesporu zařadil „Čaj o páté pro zralé dámy“, který se konal na Klinice 10. prosince a byl určený speciálně pro ženy nad padesát. Ty zde mohly posedět u čaje a odnést si něco z výběru oblečení, šperků a různých doplňků.

Comments are closed.