Lidovky.cz: Žalobce rozšířil stíhání ‚prvních českých teroristů‘ o násilí vůči úřední osobě

Převzato z Lidovky.cz:

Na pochod Prahou ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru vyrazilo na 1. máje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tři anarchisté, kterým policie přičítá přípravu teroristického útoku na vlak, jsou nově stíháni za násilí vůči úřední osobě. Stalo se tak těsně poté, co byl údajný vůdce skupiny Petr S. propuštěn z vazby kvůli justičním chybě.

V polovině minulého týdne byl po osmi měsících kvůli justiční chybě propuštěn údajný vůdce anarchistické skupiny Petr S., který měl podle policie připravovat spolu s Martinem I. a Katarina Z. teroristický útok na vlak převážející vojenský materiál či vozy z nedaleké automobilky. Nově u nich žalobce rozšířil stíhání ještě o násilí vůči úřední osobě.

„Třem stávajícím obviněným přibylo nové stíhání pro nový skutek. Mohu vám pouze říct, že šlo o násilí vůči úřední osobě,“ sdělila stručně mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Státní zástupce Vladimír Pazourek si však zatím nepřeje zveřejňovat žádné detaily.

Sdílný nebyl ani advokát Petra S. „Omlouvám se, ale zatím to nemohu komentovat,“ odepsal na SMS Petr Šťastný.

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle policie odehrát teroristický útok na vlak.

Jako jediný z trojice zatím zůstává ve vazbě Martin I., obviněná Katarina Z. je stíhána na svobodě. Petr S. musel být 2. prosince propuštěn, neboť státní zástupce včas neodeslal návrh na ponechání obviněného ve vazbě. Důvodem bylo, že se řídil „špatným datem“, které stanovil Obvodní soud pro Prahu 5.

„Státní zástupce měl k dispozici obě rozhodnutí ve věci, jak zdejšího soudu, tak i Městského soudu v Praze a mohl, při své erudici, kdy působí na vyšší instanci, toto pochybení sám zjistit a podat tak návrh na rozhodnutí o vazbě, což je výlučně ve fázi přípravného řízení v jeho kompetenci, ve lhůtě,“ zkritizovala přesto zastupitelství místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Veronika Cukerová.

Za chybu byl po incidentu potrestán tamní zastupující soudce. Zenklová v úterý několikrát zdůraznila, že se nejedná o chybu státního zástupce.

Útok na mostě

Útok na vlak chtěla skupina podle policie provést na železničním mostě, který spojuje pražský Braník s Velkou Chuchlí, za použití nádoby s hořlavinou. Podle policie ale anarchisté akci odložili. Petr S. se podle spisu obával, že v zimě by skupina zanechala ve sněhu stopy.

Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí Šťastný. Žhářské útoky navíc pokračovaly, i když byli podezřelí ve vazbě.

I když lidé blízcí Petrovi S. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

Vyšetřování provází od začátku celá řada pochybností. Anarchisté tvrdí, že na ně byl vyvíjen nátlak policejními agenty. Ti je měli k údajné přípravě dotlačit. V policejní síti také skončilo mnoho lidí, kteří se skupinou neměli nic společného. Kvůli tomu vznikla akce Antifénix, která zásah vyšetřovatelů odsuzuje.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zalobce-rozsiril-stihani-prvnich-ceskych-teroristu-o-nasili-vuci-uredni-osobe-197-/zpravy-domov.aspx?c=A151209_154619_ln_domov_jzl

Comments are closed.