INR: Historie se nesmí opakovat!

Převzato z nerasismu.noblogs.org:

Přesně třiadvacet let po pogromu v Rostocku – Lichtenhagenu řádí už tři noci za sebou v saském Heidenau nacisté bok po boku s „normálními občany“. Hrozí, že se bude opakovat historie.

Dne 22. srpna 1992 začaly neonacistické výtržnosti ve východoněmeckém Rostocku – Lichtenhagenu. Po dobu pěti dnů neonacisté a „normální občané“ napadali tvz. Slunečnicový dům (Sonnenblumenhaus), kde bydleli hlavně dělníci z Vietnamu, kteří do města přišli už před rokem 1989. Také tam ale bylo umístěno centrální přijímací středisko pro uprchlíky. Dne 24. srpna ve Slunečnicovém domě vypukl po útoku zápalnou lahví požár. Předtím policie zahnala naštvaný dav rovnou k domu. Policistů tam bylo málo, rasistických výtržníků naopak mnoho. Když se lidé, kteří stále byli uvnitř hořícího domu, dostali na střechu, mohli pod sebou vidět čtyři tisíce lidí oslavujících oheň a rasismus. I když se říká, že historie se neopakuje, po 23 letech se zdá, že se změnilo jen místo, události ale ne.

Heidenau je malé město 15 kilometrů od Drážďan a 30 kilometrů od českých hranic. Žije tam kolem 16 tisíc lidí. Když v roce 2002 rozvodněné Labe zaplavilo Heidenau, přišel tisíc lidí o své domovy. Museli dočasně žít ve staré prázdné budově Wal-Martu. Heidenau se tehdy proslavilo jako nejsolidárnější město v Německu. V srpnu 2015 přišlo do Heidenau 250 uprchlíků. Našli tu ale málo solidarity. Většina obyvatel města následuje nacisty, kteří jsou v této oblasti silní. Stejně jako v Drážďanech a skoro všude v Sasku tu mají také podporu policie, úřadů a většiny politiků. Saské poměry jsou už legendární. Zdejší policie a státní zastupitelství pronásledují rády i faráře nebo předsedu spolkového sněmu, pokud kritizují policii, vládu nebo se účastní demonstrace proti fašistům.

V pátek 21. srpna oslavili nacisté výročí pogromu v Rostocku – Lichtenhagenu útoky na policii a ubytovnu pro uprchlíky v Heidenau. Na facebooku uváděli, že plánují shromáždění a blokádu. Do Heidenau mobilizovala také NPD. Na místě bylo jen 136 policistů. Proti nim stálo kolem tisícovky demonstrantů. Nacisté blokovali ulici, potom napadli autobusy, kterými přijeli uprchlici, házeli lahve, kameny a pyrotechniku na policisty a zahnali je na útěk. Výsledkem bylo 36 raněných policistů a strašidelné záběry na youtube. V sobotu se to všechno opakovalo. Ačkoliv nacisté opět otevřeně mobilizovali, bylo do akce nasazeno znova málo policistů.

V neděli 23. srpna antifašisté a antirasisté vyzývali k cestě do Heidenau. Do města přijelo na 300 lidí. Před ubytovnou se na podporu jejích obyvatel shromáždilo kolem 400 lidí, uprchlíci neskrývali svoji radost. Policistů bylo tentokrát do akce nasazeno více než v předchozích dnech a měli také lepší výzbroj. Zatímco nacisté mohli házet na policisty kameny, aniž by policie reagovala, v neděli večer policie tvrdě zasáhla. Ne proti neonacistům, ale proti antifašistům, kteří přijeli bránit ubytovnu a dát tak najevo, že se od Rostocku – Lichtenhagenu přece jen něco změnilo. Minimálně dva lidé skončili v nemocnici. Jeden člověk tam musel po útoku policie na antifašisty, kteří už byli ve vlaku zpět do Drážďan. Zatčen byl jeden novinář, důvod zatčení je stále nejasný. Další kameraman je zraněný, protože proti němu policie použila pepřový sprej. Ti, kdo útočili na uprchlickou ubytovnu, jsou v médiích zatím popisováni jako „domnělí pravičáci“. Politici ve stejných médiích slíbili, že stát bude na pravicové násilí reagovat „celou mocí právního státu“. Během tří nocí byl přitom zatčen jen jeden neonacista.

Heidenau je místo, kde je asi nejpravděpodobnější, že se bude opakovat historie. Není ale bohužel jediným místem v Německu, kde něco takového hrozí. Tím, že informujeme o událostech v Heidenau, vyjadřujeme naši solidaritu a podporu místním lidem, kteří jsou solidární i teď, když nejde o Němce jako při povodních v roce 2002, lidem, kteří hlídají ve dne i v noci ubytovnu, lidem, kteří přijeli do Heidenau, aby dali najevo, že pro fašisty a rasisty není nikde místo. Doufáme, že všichni ranění budou zase brzy zdraví.

No pasarán!

Uprchlíci vítejte!

Více o dění v Heidenau si můžete přečíst v němčině třeba tady, tady nebo tady. O nacistických útocích v Heidenau a o širších kontextech, z nichž se vynořily, si můžete přečíst také v angličtině, v rozhovoru se členkou TOP B3rlin.

heidenau 2
Heidenau

Comments are closed.