Aktuálně.cz: Českem projede další americký konvoj. Zamíří do Maďarska

Převzato z Aktuálně.cz:

Dvoudenního průjezdu se v září zúčastní pravděpodobně 100 strojů a několik set vojáků.

Dragounská jízda projela Českem na jaře.

Praha – Plánovaného přesunu amerických jednotek Českem na cvičení do Maďarska se v září zúčastní asi 100 strojů a několik set vojáků. V Česku stráví jednu noc.

Řekl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zdůraznil, že podrobnosti přesunu včetně počtu vojáků se teprve domlouvají.

Podobný konvoj Českem projel na jaře za značného zájmu veřejnosti.

Velmi pravděpodobný průjezd

Stropnický průjezd amerického konvoje označil za “velice pravděpodobný”. “Rád bych zdůraznil jako nadpis, že to je věc, o které se jedná, je to věc, která je živá, nemá definitivní podobu,” poznamenal ministr.

V konvoji, který byl pojmenován Dunajská jízda, se mají přesouvat američtí vojáci z Německa do Maďarska přes Česko a Slovensko.

“Ta čísla jsou zatím pohyblivá. Je pravděpodobné, že to může být kolem stovky kusů techniky, několik set vojáků. Nedokážeme to teď ještě specifikovat,” řekl Stropnický.

Průjezd musí schválit vláda

Zdůraznil, že američtí vojáci v Česku budou méně než 48 hodin. Jejich průjezd tak může schválit pouze vláda. Američané tu přespí nejspíš pouze jednou, a to ve Vyškově.

Českem podobný americký konvoj projel na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti.

Zprvu se ozývaly především kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem, při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

Comments are closed.