Převzato z A2larm.cz:
Na makedonsko-řeckých hranicích se kvůli sílící evropské represi vyostřuje situace pro davy proudících uprchlíků.
Situace uprchlíků putujících Balkánem se během posledních dvou týdnů radikálně zhoršila. Hranice některých států se totiž uzavřely pro ty, kteří se nemohou prokázat syrskými, afghánskými nebo iráckými pasy. Bezpečnostní opatření na hranicích zavedlo Srbsko, Chorvatsko, zvláště přísná a tvrdá je Makedonie, kam z Řecka přichází každý den až dva tisíce migrantů. U hraničního přechodu Idomeni musí někteří lidé čekat bez střechy nad hlavou i deset dní. Velké nevládní organizace jako UNHCR nezvládají přidělovat ani základní humanitární pomoc, takže většinu práce obstarávají i nadále především nezávislé skupiny dobrovolníků. Rozdělují teplé oblečení, spolu s uprchlíky připravují čaj a jídlo v polních kuchyních.
Jedinou odpovědí na humanitární krizi ze strany odpovědných států i Evropské unie je však bohužel jen policejní represe a uzavírání hranic.
Frustrovaní lidé ponechaní v nejistotě za otřesných podmínek začali v reakci na uzavírání hranic spontánně demonstrovat, takže makedonská i řecká policie na místo povolaly těžkooděnce a vodní dělo. Ve středu odpoledne byla hranice v reakci na stržení hraničního plotu úplně uzavřena a jen během noci přijelo dalších dvacet autobusů plných lidí, kteří museli strávit chladnou noc venku. Přechod byl uzavřen i následující ráno, což podle svědků vyvolalo potyčky mezi syrskými a nesyrskými uprchlíky. Řecká pořádková policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily. Pracovníci UNHCR hraniční přechod opustili, takže pomoc poskytovali pouze dobrovolníci, mimo jiné i z České republiky. Okolo poledne zemřel po úderu elektrickým proudem z trolejí Maročan, který si chtěl údajně ustlat ve vagonu. Ještě v devět večer se před plotem v beznaději tísnilo okolo dvou tisíc lidí čekajících na otevření hranice.
Jedinou odpovědí na humanitární krizi ze strany odpovědných států i Evropské unie je však bohužel jen policejní represe a uzavírání hranic. V příštích dnech by měly pohraničníky posílit ještě jednotky povolané unijní agenturou Frontex. Situace na Balkáně se tak den ode dne stává nepřehlednější, složitější, vyostřenější a pro samotné uprchlíky otřesnější a nesnesitelnější.
Autor je student politologie.